Jeansowa odzież gastronomiczna – czym się charakteryzuje?
Praca w gastronomii wiąże się z dużym ryzykiem zabrudzenia odzieży. Dlatego spodnie, bluzy, fartuchy czy czapki kucharskie muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Coraz częściej stawia się na jeans, który jest odporny na uszkodzenia i łatwy w praniu. Ze względu na swoją wytrzymałość cieszy się dużym uznaniem zarówno kelnerów, jak i pracowników kuchni. Materiał ten można łączyć z innymi produktami. Dowiedz się, jak stworzyć ciekawe stylizacje.
Dlaczego jeans sprawdza się w restauracjach i firmach gastronomicznych?
Niektóre tkaniny zostały stworzone z myślą o pracy w ciężkich warunkach. Historia jeansu jako odzieży roboczej jest bardzo długa, jednak obecnie materiał ten przestał być jedynie ubiorem pracowników fizycznych. W branży gastronomicznej stosowany jest ze względu na swoje doskonałe właściwości. Wysoka sprężystość połączona z komfortem noszenia sprawia, że jeans znajduje uznanie zarówno wśród kucharzy, jak i kelnerów.
Dopasowana odzież gastronomiczna wpływa bardzo pozytywnie na wygodę pracowników, a w konsekwencji jakość obsługi. Producenci jeansowych fartuchów, spodni, koszul czy bluz kucharskich starają się zapewnić odzież, która idealnie spisze się w ciężkich warunkach, jakie panują w kuchni. Tego rodzaju ubrania są niezawodnym towarzyszem podczas wykonywania codziennych obowiązków w restauracji, kawiarni czy firmie cateringowej.
Jak stylizować jeansową odzież gastronomiczną?
Jeans jest materiałem, który można modyfikować na wiele sposobów. Dzięki temu każda zapaska czy bluza kucharska może stać się oryginalnym elementem ubrania. Aby nadać odzieży dla gastronomii zupełnie nowego charakteru, wystarczy ją wyprać w odpowiedni sposób.
- Pranie enzymatyczne – podczas prania dodaje się związki chemiczne, które powodują ścieranie koloru z tkaniny. Jeans staje się wtedy bardzo miękki i gładki, ponieważ wystające włókna ulegają rozkładowi.
- Rinse Washed – to nazwa prania, które jest podstawą w obróbce jeansu. Wykorzystuje się w nim tylko wodę oraz zmiękczacz do tkanin. Proces ten zazwyczaj powoduje tylko kosmetyczne zmiany na powierzchni ubrania.
- Stone Washed – dzięki tej technice materiał uzyskuje ciekawy wzór. Do prania dodaje się specjalne kamyczki, których ścieranie sprawia, że jeans staje się miękki.
Różne metody prania nadają każdemu ubraniu niepowtarzalny styl, który można cały czas zmieniać. Dlatego każdy fartuch, bluza czy inna odzież dla gastronomii może mieć swój oryginalny wygląd.
Jak łączyć ze sobą ubrania z jeansu?
Stylizacje składające się z ubrań wykonanych z tej samej tkaniny są coraz częściej uważane za nudne i nieestetyczne. Kompozycje różnych kolorów i materiałów mogą dać ciekawy efekt, który zachwyci klientów. Jeansowa odzież gastronomiczna prezentuje się świetnie w połączeniu z innymi tkaninami. Modnym zestawem jest sprany fartuch nałożony na beżową lub białą bluzę kucharską z długim rękawem. Oryginalny charakter ma też połączenie koszuli z miękkiego jeansu z bawełnianą zapaską i czarnymi spodniami.
Wysokiej jakości jeansowa odzież gastronomiczna – na co zwrócić uwagę?
Aby produkty z tak charakterystycznego materiału, jakim jest jeans, pasowały do wystroju restauracji, a jednocześnie zapewniały wysoki komfort pracy, przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Duże znaczenie mają odpowiednio dobrane kolory, ale równie ważne są też dodatkowe elementy. Ciekawą opcją personalizacji jest znakowanie w postaci nazwy firmy. W przypadku fartucha logo możne znaleźć się na froncie. Z kolei, jeśli chodzi o bluzy kucharskie, to dobrym miejscem jest rękaw lub tył ubrania.
Przydatne mogą okazać się też dodatkowe kieszenie oraz zapięcia w formie guzików lub zamków błyskawicznych. Nadają one stylu, a jednocześnie sprawiają, że zapaska, spodnie czy bluza kucharska są bardziej funkcjonalne. Nietypowe rozwiązania mogą na pierwszy rzut oka wydawać się niepotrzebne, ale sprawiają, że obsługa prezentuje się elegancko, a restauracja nabiera nowego charakteru.