Kitel a bluza kucharska – czym się różnią?
Praca kucharza jest niezwykle wymagająca. Szef kuchni najbardziej odpowiada za smak przygotowywanych potraw – jeśli dania przypadną gościom do gustu, to właśnie on zyskuje największe pochwały i uznanie ze strony klientów. Kucharze zazwyczaj nie opuszczają kuchni w trakcie swojej pracy, stąd są stale narażeni na działanie wysokiej temperatury oraz wykonywanie obowiązków pod presją czasu. Tym, co może znacznie usprawnić ich pracę, jest profesjonalna odzież kucharska, która zapewnia stylowy wygląd, bezpieczeństwo oraz komfort. Do najpopularniejszych elementów stroju kucharza, które chronią górną część ciała, należą kitle oraz bluzy kucharskie – dowiedz się, czym się od siebie różnią oraz jakie pełnią funkcje.
Bluza kucharska i kitel – czym się różnią?
Rozważając strój odpowiedni dla kucharza, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo pracownika – szefowie kuchni są stale narażeni na zranienie, oparzenie czy poślizgnięcie na mokrej lub zatłuszczonej podłodze. Do ochrony tułowia, szyi oraz rąk najlepsze są bluzy kucharskie oraz kitle. Oba warianty są wykorzystywane w branży gastronomicznej, jednak mają inny wygląd i pełnią odmienne funkcje. Co jest ich cechą charakterystyczną? Poznaj najważniejsze różnice między tymi dwoma elementami odzieży kucharskiej.
- Długość – bluzy kucharskie są zazwyczaj krótsze niż kitle. To oznacza, że kitel ochrania większy obszar ciała kucharza. Odzież krótsza jest uznawana za bardziej komfortową, która nie ogranicza ruchów i tempa pracy na kuchni.
- Sposób zapięcia i dodatkowe elementy – poszczególne modele różnią się od siebie krojem, kolorem oraz obecnością guzików i kieszeni przeznaczonych do przechowywania niewielkich narzędzi.
Warto wspomnieć, że zarówno kitle, jak i bluzy kucharskie są wykonane z wytrzymałych materiałów, które zapewniają pracownikowi odpowiednią ochronę.
Kitel – gdzie jest wykorzystywany?
Kitle są elementem odzieży, który wykorzystuje się w różnych branżach, np. medycynie, laboratoriach, czy gastronomii, stąd jego zastosowanie jest dużo szersze niż w przypadku bluz kucharskich. Warto pamiętać, aby przy zakupie kitla do gastronomii, postawić na odzież przeznaczoną do tej gałęzi gospodarki. Jak wygląda klasyczny kitel? Ta część kucharskiej garderoby zazwyczaj sięga do kolan i charakteryzuje się prostym krojem. Ze względu na specyficzną długość, kitel nie jest polecany osobom, które muszą wykonywać dużo ruchu – długa odzież może w tym przypadku blokować swobodę ruchów pracownika.
Kitel w gastronomii – komu się przyda?
Kogo warto wyposażyć w kitel? Ta część garderoby jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zajmują się wstępną obróbką żywności (owoców, warzyw, mięsa), czyszczeniem lub koordynacją pracy różnych sprzętów gastronomicznych. Warto wiedzieć, że kitel może być wyznacznikiem odgrywanej roli i wiązać się z pewnym autorytetem – to w tym stroju można spotkać niektórych menedżerów kuchni, dyrektorów kulinarnych lub osoby o wysokim statusie.
Bluza kucharska czy kitel – które rozwiązanie jest lepsze?
Każdy element stroju kucharza pełni nieco inną funkcję. Zarówno kitel, jak i bluza kucharska to dobry pomysł do pracy w kuchni. Planując zakup jednego z nich, warto zastanowić się nad specyfiką pracy danej osoby. Krótka i nowoczesna bluza kucharska daje kucharzowi pełną swobodę ruchu oraz komfort w gorącym pomieszczeniu, z kolei długi kitel osłania większą powierzchnię ciała, stąd jest lepszym wyborem dla osób, które potrzebują znacznie większej ochrony. Ta część garderoby może także być wyrazem autorytetu lub pełnionej w restauracji roli. Wybór stroju pracowniczego warto dostosować do obowiązków oraz preferencji pracownika. Nie należy zapomnieć także o stylowym wyglądzie – nowoczesna odzież gastronomiczna jest nie tylko funkcjonalna, ale także wyróżnia się unikalnym designem i ciekawym krojem. Najlepsze firmy z odzieżą do restauracji oferują wiele modeli bluz kucharskich i kitli w ciekawych wzorach i kolorach – najlepiej dopasować je do charakteru restauracji i wystroju wnętrza, co czyni miejsce przyjaznym dla oka.