Rękawiczki w kuchni – czy powinny być obowiązkowe?
Praca w przemyśle spożywczym często wiąże się z przestrzeganiem surowych zasad BHP oraz dbaniem o sterylne i higieniczne warunki. Jednym z bardziej kontrowersyjnych zagadnień jest to, czy pracownicy gastronomii powinni nosić specjalne rękawiczki – w tej kwestii zdania są podzielone. Jedno jest pewne – nie w każdym miejscu stawia się obsłudze takie wymagania. Kiedy rękawiczki naprawdę mogą być przydatne?
Rękawiczki jednorazowe – do jakiej pracy są odpowiednie?
Rękawiczki są niezbędnym elementem w pracy związanej z przemysłem spożywczym. Dzięki temu zapewniona jest należyta higiena przy kontakcie z żywnością. Mimo to, branża gastronomiczna rządzi się nieco odmiennymi prawami. Szefowie kuchni często decydują się funkcjonować na własnych zasadach – część z nich uważa pracę w rękawiczkach za bardziej higieniczną, z kolei inni nie wyobrażają sobie pracować inaczej niż gołymi rękami. Zwolennicy okrycia na dłoniach cenią sobie wygodę i zaoszczędzony czas, dlatego że nie muszą często myć rąk. Dodatkowo rękawiczki spełniają dla nich ważną funkcję ochronną.
Czy rękawiczki faktycznie zwiększają higienę?
Zgodnie z tym, co mówią aktualne wyniki badań naukowych, wybór rękawiczek nie jest bardziej higieniczny niż praca gołymi rękami. Oczywiście, aby to stwierdzenie miało sens, kucharze muszą stale dbać o odpowiednią higienę rąk. Co więcej, jednorazowe okrycie dłoni powinno być zmieniane po każdej czynności – praca w kuchni wiązałaby się wtedy z kolosalnym zużyciem produktów ochronnych. Warto wspomnieć też o tym, że wielogodzinne noszenie rękawiczek nie jest dobre dla skóry dłoni, dlatego że doprowadza do jej pocenia i namnażania się bakterii.
Ręce przygotowane do pracy w gastronomii
Osoby, które w swojej codziennej pracy mają kontakt z żywnością, powinny sumiennie zadbać o swoje dłonie, przestrzegając następujących zasad:
- rezygnacja z biżuterii,
- pielęgnowanie i skracanie paznokci,
- regularne mycie rąk w trakcie pracy – najlepiej z użyciem mydła i ciepłej wody lub specjalnego środka dezynfekującego,
- kremowanie i nawilżanie rąk po pracy.
Gastronomiczne warunki – kiedy warto skorzystać z rękawiczek?
Zdarzają się sytuacje, kiedy kucharz lub jego pomocnik pilnie powinni skorzystać z rękawiczek jednorazowych. Są one niezbędne w trakcie przetwarzania produktów spożywczych, które mają nieprzyjemny zapach lub tendencje do barwienia. Należą do nich m.in.: ryby, buraki, cebula i papryka chili. Z rękawiczek należy korzystać także w przypadku zranień i pęknięć na wrażliwych dłoniach – kontakt z żywnością lub płynami może tylko pogorszyć ich kondycję, stąd warto się przed tym skutecznie zabezpieczyć. Okrycie dłoni jest wskazane także dla pracownika, który z powodu alergii lub nietolerancji nie może mieć kontaktu z określonymi składnikami.
Rodzaje rękawiczek do pracy w kuchni
Rękawiczki nie są obowiązkowe w gastronomii – mimo to, w niektórych sytuacjach mogą okazać się niezwykle przydatne. Do produkcji jednorazowego okrycia dłoni wykorzystuje się najczęściej wskazane materiały:
- lateks,
- nitryl,
- PVC,
Podczas pracy w kuchni wielu kucharzy korzysta z materiałowych, grubych rękawic ochronnych, które okazują się przydatne w trakcie przenoszenia gorących naczyń. Korzystanie z rękawiczek jednorazowych nie jest konieczne do pracy w kuchni, jednak warto sięgnąć po nie, jeśli sytuacja tego wymaga.
Jakich zasad przestrzegać, jeśli zapada decyzja o pracy w rękawiczkach?
Używanie rękawiczek ma sens tylko wtedy, gdy:
- okrycie zakładane jest na umyte ręce,
- następuje regularna zmiana na nową parę.
Czasem noszenie rękawiczek służy tylko i wyłącznie jako efekt placebo – aby dumnie prezentować się klientom jako profesjonalna firma, która na każdym kroku dba o higieniczne warunki pracy. Takie działania często stwarzają pozory, jednak świadomi konsumenci zdają sobie sprawę, że za sterylne warunki nie odpowiadają jednorazowe rękawiczki, a odpowiednia higiena rąk za kuchennymi kulisami.